Eκδήλωση «Ανακαλύπτοντας Το ΚΕΔΕΚ Και Τις Ομάδες Του»

Τετάρτη,4Ιούλιος,2018
Kτίρια Α και Β του ΚΕΔΕΚ, Balkan Center

Ολοκληρώθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία η εκδήλωση με τίτλο «Ανακαλύπτοντας το ΚΕΔΕΚ και τις ομάδες του», η οποία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 4 Ιουλίου 2018 στα κτίρια Α και Β του Κέντρου Διεπιστημονικής Έρευνας και Καινοτομίας του ΑΠΘ στο Balkan Center. Η Επιτροπή του ΚΕΔΕΚ και οι 18 ομάδες που στεγάζονται σε αυτό βρέθηκαν στην ευχάριστη θέση να ανοίξουν τις πόρτες του Κέντρου στο κοινό και να υποδεχτούν μέλη τόσο από την ακαδημαϊκή κοινότητα όσο και από δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς.

Κατά το πρώτο μέρος της εκδήλωσης, πραγματοποιήθηκε συνεδρία με αναρτημένες ανακοινώσεις (posters), σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα του Κέντρου, όπου κάθε ομάδα παρουσίασε συνοπτικά την ερευνητική της δράση. Παράλληλα, οι παρευρισκόμενοι περιηγήθηκαν στους χώρους και στα εργαστήρια του Κέντρου όπου συνάντησαν τους ερευνητές και είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μαζί τους και να ενημερωθούν με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις ερευνητικές δραστηριότητες των ομάδων τους.

Κατά το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης, το οποίο έλαβε χώρα στην Κεντρική Αίθουσα Διαλέξεων, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, καθ. Περικλής Μήτκας, χαιρέτησε το ακροατήριο, και στη συνέχεια η αναπληρώτρια Πρόεδρος του ΚΕΔΕΚ, καθ. Αγγελική Λεμονίδου, πραγματοποίησε ομιλία με τίτλο «Το ΚΕΔΕΚ σήμερα». Κατόπιν, ο λόγος δόθηκε σε τέσσερις συντονιστές οι οποίοι περιέγραψαν την διεπιστημονική ερευνητική δραστηριότητα των ομάδων τους στο ΚΕΔΕΚ:

Μετά τις παρουσιάσεις, έλαβε τον λόγο ο Πρόεδρος του ΚΕΔΕΚ και Αναπληρωτής Πρύτανη Έρευνας και Συντονισμού του ΑΠΘ, καθ. Θεόδωρος Λαόπουλος, καθώς επίσης και ο καθ. Pedro M. B. Silva Girão, από το Instituto Superior Técnico (IST), University of Lisbon, Portugal, ο οποίος μοιράστηκε τις εμπειρίες του από την οργάνωση αντίστοιχου Κέντρου διεπιστημονικής έρευνας στη χώρα του.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε μετά τις 9 μ.μ. με κρασί και ελαφριά εδέσματα που προσφέρθηκαν στο δώμα του κτιρίου Α με θέα τον Θερμαϊκό κόλπο.

Φωτογραφίες εκδήλωσης: