Συνάντηση της Ερευνητικής Υποδομής FoodOmicsGR στο ΚΕΔΕΚ

Συνάντηση της Ερευνητικής Υποδομής FoodOmicsGR

Με επιτυχία στέφθηκε την περασμένη Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2018, η πρώτη συνάντηση της Ερευνητικής Υποδομής FoodOmicsGR με συντονιστή τον καθηγητή του Τμήματος Χημείας ΑΠΘ και συντονιστή της ομάδας BIOMIC του ΚΕΔΕΚ, κ. Γεώργιο Θεοδωρίδη.

Στη συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Κεντρική Αίθουσα Διαλέξεων του ΚΕΔΕΚ, έγινε παρουσίαση της υποδομής και του δικτύου των συμμετεχόντων καθώς και ενημέρωση για τα διοικητικά και τη διαχείριση αυτής.

Παρευρέθηκαν μέλη διάφορων ερευνητικών ομάδων του ΑΠΘ (Τμήματα Ιατρικής, Χημείας, Γεωπονίας, Κτηνιατρικής, Βιολογίας, Βιοπληροφορικής, ΤΕΦΑΑ κ.α.), καθώς και ερευνητικών ομάδων άλλων Πανεπιστημιακών-Ερευνητικών Ιδρυμάτων της χώρας (ΕΚΠΑ, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ΙΙΒΕΑΑ) με στόχο την οργάνωση της συνεργασίας τους, για την υποδομή FoodOmicsGR.